Aktualności Encyklopedia dla Rodziców Temat miesiąca Zdrowie

Hipoterapia – leczenie przy pomocy konia

Rehabilitacja rozwija się obecnie w różnych kierunkach. Nie jest ona wąską dziedziną, gdzie występuje małe pole manewru. Sposoby lecznictwa rozwijają się, powstają nowe techniki, które pomagają ludziom odzyskiwać sprawność po różnych urazach, ale także pomagają niepełnosprawnym uwierzyć w siebie, gdyż rehabilitacja polega na usprawnianiu w zakresie ruchowym, ale także psychicznym.

Hipoterapia to leczenie za pomocą jazdy konnej. Oczywiście, nie jest to wyczynowa jazda przez przeszkody, bowiem zajęcia prowadzone są według indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. Hipoterapia polega na współpracy rehabilitanta, pacjenta oraz konia, który występuje tu w roli ?współterapeuty?.

Obecność konia, jego ciepło, ruchy mięśni wpływają leczniczo na stan pacjenta. Powoduje to u niego relaksację i odprężenie. Technika ta przeznaczona jest dla osób upośledzonych umysłowo oraz osób z problemami psychicznymi, z wadami wzroku, ale także dla osób po przebytych chorobach i urazach, które uniemożliwiają samodzielne poruszanie, czyli z wadami kończyn. Hipoterapia operuje również technikami z innych metod rehabilitacji, jednakże wyróżnia ją obecność konia. Koń działa kojąco na pacjenta.

Dobierane są zwierzęta o spokojnym usposobieniu, dostosowane do pracy z pacjentem. Nie może to być narowisty rumak, gdyż wzbudzałby on niepokój u rehabilitowanej osoby, ale także mógłby doprowadzić do wypadku. Tak więc, do współpracy wybierane są tylko niektóre osobniki, które posiadają odpowiednie predyspozycje. Zazwyczaj osoba – terapeuta, która prowadzi zajęcia, również opiekuje się koniem na co dzień.

Formy hipoterapii zależą od wymagań i potrzeb chorego. Może ona polegać np. jedynie na stępie konia, który na swoim grzbiecie dźwiga ciało pacjenta, który jest w pozycji leżącej. Taka postawa pomaga w rozluźnieniu napięcia mięśniowego, ale także wyzwoleniu emocji i uwrażliwieniu. Często stosuje się taką terapię u dzieci autystycznych, psychotycznych, czy z zaburzeniami zachowania i niedostosowania społecznego.

Jazda konna w tym przypadku ma na celu odblokowanie takiej osoby wobec otaczającego środowiska, pomaga otworzyć się na ludzi i uzewnętrzniać swoje emocje. Wszelkie terapie mają również psychologiczny wpływ, gdyż oddziaływanie na samopoczucie pacjenta i starania o poprawę jego zachowania i zwiększenia wiary siebie, pozwalają na osiągniecie lepszych wyników w terapii. Niezwykle ważna jest cierpliwość i pozytywne nastawienie fizjoterapeuty. Obecność konia wpływa kojąco, pozwala na przełamanie strachu i lęków.

Wzmacnia ono poczucie własnej wartości, powoduje zwiększenie motywacji do dalszej pracy. W szczególności u dzieci zachwyt pięknym zwierzęciem może być kluczem do dalszej terapii. Poprzez odwrócenie uwagi chorego, jego zainteresowanie zwierzęciem i jazdą konną, zapomina on o swoich dolegliwościach i pomaga to mu wyluzować się.

Zajęcia mogą również obejmować naukę opieki nad koniem, jego czyszczenie i obejście się z zwierzęciem. Jest to pierwszy krok do łamania barier, a co za tym idzie zwiększenia wrażliwości emocjonalnej i opiekuńczości. Wytwarza się tzw. więź między koniem, a pacjentem, co bardzo pomaga w terapii. Ruchy konia poruszającego się stępem pozwalają na normalizację napięcia mięśniowego (przeciwdziałanie przykurczą mięśni), pomagają w kształtowaniu prawidłowego wzorca ruchowego chodu, powodują zmniejszenie zaburzeń równowagi, poprawę koordynacji ruchowej, polepszenie wydolności fizycznej, a także wyciszenie i relaksację.

Rehabilitacja przy pomocy konia jest terapią wieloprofilową. Pomaga wielu osobom przy różnych schorzeniach, jednakże istnieją również przeciwwskazania używania tej terapii w niektórych przypadkach, dlatego warto najpierw skontaktować się z lekarzem, czy pacjent nadaje się do rehabilitacji. Hipoterapia wskazana jest dla dzieci z zespołem Downa, z mózgowym porażeniem dziecięcym, w wadach wrodzonych centralnego układu nerwowego, w chorobach mięśni, przy wadach postawy, amputacjach, czy skoliozach. Inne wskazania to autyzm, depresje, upośledzenie ruchowe, niedostosowanie społeczne, zaburzenia koordynacji itd. U dorosłych stosuje się hipoterapię przy dysfunkcjach takich jak: stwardnienie rozsiane, stany po urazach czaszkowych, uzależnienia, depresje, patologie, choroby narządów ruchu itd. przeciwwskazaniami w odbywaniu hipoterapii są takie dolegliwości jak: uczulenie na sierść i pot konia, znaczna nadwaga, ostre i przewlekłe choroby infekcyjne, psychiczne, zwichnięcie stawów biodrowych, niestabilność szczytowo-obrotowa, padaczka, schorzenia okulistyczne. Zanim zapiszemy daną osobę na tego typu terapię, należy najpierw wykluczyć czynniki ryzyka. Ośrodki hipoterapii możemy znaleźć w Internecie lub zapytać się lekarza.

Opracowanie wspólne: Katarzyna Kupczyk (tekst) & Marta Akuszewska (korekta)

hastagi na stronie:

#leczenie chorych za pomocą koni #terapia koni wkorzystywana dla dzieci #terapia przy uzyciu konia

Similar Posts