LIFESTYLE

Praca dla niań przede wszystkim w dużych miastach

Praca dla niań przede wszystkim w dużych miastach
Z raportu Niania.pl wynika, że opiekunki są potrzebne przede wszystkim w dużych miastach. Monika Perkowska, psycholog i ekspert Niania.pl, twierdzi, że ma to związek między innymi z rynkiem pracy oraz dostępem do żłobków i innych instytucji opieki nad

Data publikacji: 2018-11-16
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Praca dla niań przede wszystkim w dużych miastach
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

Z raportu Niania.pl wynika, że opiekunki są potrzebne przede wszystkim w dużych miastach. Monika Perkowska, psycholog i ekspert Niania.pl, twierdzi, że ma to związek między innymi z rynkiem pracy oraz dostępem do żłobków i innych instytucji opieki nad najmłodszymi.

Praca dla niań przede wszystkim w dużych miastach - Z raportu Niania.pl wynika, że opiekunki są potrzebne przede wszystkim w dużych miastach. Monika Perkowska, psycholog i ekspert Niania.pl, twierdzi, że ma to związek między innymi z rynkiem pracy oraz dostępem do żłobków i innych instytucji opieki nad najmłodszymi.

Z raportu Niania.pl wynika, że opiekunki są potrzebne przede wszystkim w dużych miastach. 
W Warszawie rodzice zamieścili 6285 ofert pracy dla niań, zaś w całym województwie mazowieckim (bez Warszawy) tylko 1473 oferty. Monika Perkowska, psycholog i ekspert Niania.pl, twierdzi, że ma to związek między innymi z rynkiem pracy oraz dostępem do żłobków i innych instytucji opieki nad najmłodszymi.

W 9 na 16 województw w największym mieście jest więcej ofert pracy dla niań, niż w pozostałej części województwa. Z taką sytuacją mamy do czynienia w województwach: mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim, dolnośląskim, pomorskim, łódzkim, zachodniopomorskim, podlaskim i świętokrzyskim. W mazowieckim zamieszczono o 4810 mniej ogłoszeń, niż w samej Warszawie, zaś w małopolskim o 1420 mniej ogłoszeń, niż w Krakowie. W województwach wielkopolskim i dolnośląskim różnica ta wynoski blisko 900.

Z kolei w 7 województwach w największych miastach rodzice zamieścili mniej ogłoszeń, niż w pozostałej części województwa. Z raportu „Rynek niań w Polsce na tle innych form opieki” wynika, że z taką sytuacją mamy do czynienia w: śląskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim i opolskim.  Jednakże warto zauważyć, że w niektórych regionach różnice te są nieznaczne. W Lublinie zamieszczono tylko o 10 ogłoszeń mniej, niż w pozostałej części lubelskiego, zaś w Opolu tylko o 20 ofert pracy mniej, niż w pozostałej części opolskiego. W województwie podkarpackim różnica pomiędzy Rzeszowem a pozostałą częścią regionu wynosi 491.  Szczegółowe dane na ten temat zawiera poniższa mapa

Kto szuka niani?

Monika Perkowska, ekspert Niania.pl, podkreśla, że zatrudnianie niani jest związane z rynkiem pracy, który jest dużo bogatszy w aglomeracjach miejskich. „Najłatwiej znaleźć pracę jako niania tam, gdzie jest dużo osób napływowych, szczególnie, jeśli ludzie przeprowadzają się przez wzgląd na większą szansę zatrudnienia. Warto podkreślić, że wtedy rzadziej dziadek i babcia mogą pomóc w opiece nad dzieckiem” – uważa Perkowska. Warto zauważyć, że na zatrudnienie opiekunki decydują się też rodzice, którzy pracują w godzinach uniemożliwiających posłanie pociechy do placówki opieki.

Przeczytaj też!  Dzień Dziecka w Wola Parku

Autorzy raportu podkreślają, że oferty pracy od rodziców z pięciu największych miast w Polsce (Warszawa, Gdański, Kraków, Poznań, Wrocław) stanowią 38% wszystkich ofert na portalu. „Jest to związane nie tylko z rynkiem pracy, ale również z tym, że w dużych miastach trudniej o żłobek lub przedszkole” – twierdzi Perkowska.

Rodzice obawiają się również reakcji pracodawców na częste zwolnienia ze względu na dziecko (np. gdy milusiński choruje i nie może uczęszczać do żłobka), dlatego też decydują się na zatrudnienie niani.

Ile kosztuje niania?

Jak wynika z raportu „Rynek niań w Polsce w 2017 roku na tle innych form opieki” skorzystanie z pomocy opiekunek jest przede wszystkim sposobem na powrót do pracy kobiet z klasy średniej, które mieszkają w dużych miastach.  Nie dziwi zatem fakt, że nianie od lat zarabiają więcej, niż najniższa krajowa. Co więcej, zarobki niań wciąż wzrastają. Od 2013 roku stawka niań wzrosła o 1,72 zł. W 2017 roku opiekunka do dziecka średnio zarabiała 11,08 zł netto za godzinę swojej pracy (co miesięcznie daje 1772,80 zł netto).  To o 1,96 zł więcej, niż minimalna stawka netto w Polsce. Szczegółowe dane na ten temat zawiera poniższy wykres.

„Praca niani jest wymagająca, nie dziwią więc kwoty, których oczekują nianie oraz te, które rodzice są w stanie zaoferować potencjalnym opiekunkom” – uważa Monika Perkowska, ekspert Niania.pl. „Opiekunki biorą na siebie odpowiedzialność za cudze dziecko, jednak rodzice również biorą na siebie odpowiedzialność. Przecież to oni decydowali o tym, z kim pociecha będzie spędzać czas pod ich nieobecność” – podsumowuje Perkowska.

Niania.pl jest największym w Polsce serwisem internetowym gromadzącym oferty pracy dla opiekunek i profile niań. Istnieje na rynku od 2004 roku. Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 200 000 opiekunek z całej Polski.  Już ponad 100 000 rodzin z całej Polski znalazło nianię dla swojego dziecka w Niania.pl.

Przeczytaj też!  Klorane Bebe Calendula mleczko nawilżające od 1 dnia życia

Źródło wiadomości: Biuro prasowe
Załącznik:Praca dla niań przede wszystkim w dużych miastach - Z raportu Niania.pl wynika, że opiekunki są potrzebne przede wszystkim w dużych miastach. Monika Perkowska, psycholog i ekspert Niania.pl, twierdzi, że ma to związek między innymi z rynkiem pracy oraz dostępem do żłobków i innych instytucji opieki nad najmłodszymi.
Hashtags:
#Dziecko, #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy